Co to jest użytkowanie?
Użytkowanie to ograniczone prawo rzeczowe o bardzo szerokim zakresie uprawnień w stosunku do cudzej rzeczy, które polega na używaniu rzeczy (nieruchomości) i pobieraniu z niej pożytków. Prawo do zbycia lub obciążenia rzeczy pozostaje po stronie właściciela, niemniej użytkownik może pobierać pożytki np. z najmu. Użytkowaniem można obciążyć całą nieruchomość, ale można wskazać zakres czy też ograniczyć użytkowanie tylko do części nieruchomości, mieszkania lub gruntu.
Forma aktu notarialnego
Przy użytkowaniu nieruchomości konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego w stosunku do oświadczenia właściciela nieruchomości.
Odpłatność
Użytkowanie jest niezbywalne, a zatem nie można go przenieść na rzecz innej osoby. Od stron umowy zależy, czy użytkowanie ma być nieodpłatne czy odpłatne.
Co to jest służebność?
Służebność to ograniczone prawo rzeczowe. Istnieją trzy rodzaje służebności:
- służebność osobista mieszkania, polegająca na prawie do korzystania z cudzej nieruchomości, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych,
- służebność gruntowa, mająca znaczenie np. w sytuacji, gdy dana działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej i istnieje potrzeba uzyskania dostępu do drogi poprzez inną działkę; zazwyczaj taka służebność dokonywana jest umownie (odpłatnie lub nieodpłatnie) bądź sądowo jako służebność drogi koniecznej,
- służebność przesyłu, która pozwala przedsiębiorcy zajmującego się przesyłem energii elektrycznej, płynów, gazu, itp. zainstalować odpowiednie urządzenia i sieci, mieć stałą możliwość wstępu na nieruchomość w celu konserwacji, modernizacji, naprawy, wymiany, bądź kontroli.