Skip links

Umowa dożywocia

Co to jest umowa dożywocia?

Umowę dożywocia regulują art. 908- 916 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nimi, umowa dożywocia jest to umowa cywilnoprawna, na mocy której właściciel nieruchomości (dożywotnik) zobowiązuje się przenieść własność nieruchomości na nabywcę, a nabywca zobowiązuje się do dożywotniego utrzymywania wspomnianego wyżej właściciela. W praktyce oznacza to dostarczanie zbywcy wyżywienia, ubrań, mieszkania, odpowiedniej pomocy w chorobie itd., a często przyjęcie dożywotnika jako swojego domownika. Dokładny zakres obowiązków strony mogą ustalić w treści umowy.

Kto może zawrzeć umowę dożywocia?

W umowie dożywocia występują dwie strony: właściciel nieruchomości (dożywotnik) oraz nabywca nieruchomości. Dożywotnikiem może być tylko osoba fizyczna, ponieważ tylko do niej odnoszą się regulacje o dożywotnim utrzymaniu. Nabywcą może być natomiast każdy. Nie ma znaczenia, czy jest to osoba spokrewniona z właścicielem mieszkania, czy też nie. Z umowy tej często korzystają osoby, dla których bliskimi są osoby niepowiązane więzami krwi.

Forma aktu notarialnego

Umowa dożywocia jest związana z dysponowaniem prawem do nieruchomości, z uwagi na to, dla swojej ważności musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Możesz nie wiedzieć

Obowiązki, które wynikają z umowy dożywocia są związane z nieruchomością. Nabywca nieruchomości może ją sprzedać/darować osobie trzeciej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Umowa o dożywocie jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co oznacza, że podatek wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Podatkiem obciążony jest nabywca nieruchomości. Przy umowie dożywocia nie pojawia się podatek od spadków i darowizn.

OFERTA

Nieruchomości

Spółki i przedsiębiorcy

Sprawy rodzinne

Dziedziczenie

Inne

Bezpłatna informacja o czynnościach notarialnych

Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy.

Zadzwoń

Chcesz umówić spotkanie?

Napisz

Potrzebujesz porady? Prześlij wiadomość.

Formularz kontaktowy

Wyślij zapytanie

    Imię i nazwisko

    Email

    Telefon

    Temat

    Treść wiadomości

    Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia
    podczas jej przeglądania zgodnie z Polityką prywatności.
    Explore
    Przeciągnij