Co to jest umowa darowizny?
Jak stanowi art. 888 Kodeksu Cywilnego, darowizna jest to umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Oznacza to, ze jedna strona (darczyńca), przekazuje na rzecz drugiej strony (obdarowanego) element swojego majątku (np. pieniądze, samochód, nieruchomość) i nie otrzymuje w zamian zapłaty, ani żadnego innego świadczenia.
Kto może zawrzeć umowę darowizny ?
Umowę darowizny może zawrzeć każdy. Stronami czynności mogą być osoby fizyczne, osoby prawne – przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń.
Co można przekazać umową darowizny?
Najczęściej są to: nieruchomości (działki lub mieszkania), prawa (spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu, prawo użytkowania wieczystego), udziały w spółce z o.o., pieniądze, samochód.
Czy konieczna jest forma aktu notarialnego?
Art. 890 Kodeksu Cywilnego stanowi, że oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Niezachowanie wymaganej formy, nie wpływa jednak na skuteczność czynności, jeżeli świadczenie zostało spełnione np. darczyńca przekazał pieniądze obdarowanemu.
Powyższe nie dotyczy jednak sytuacji gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wówczas, konieczne jest zawarcie umowy darowizny u notariusza, w formie aktu notarialnego.
Podatek od spadku i darowizn – zwolnienie
Należy pamiętać, że darowizna podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Przepisy przewidują jednak zwolnienie podatkowe, z którego mogą skorzystać najbliżsi darczyńcy tj.: małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym, macocha. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia.